Daniel Olbrychski
Daniel Olbrychski

Szczegóły
Daniel Olbrychski BILETY
Opis
Daniel Olbrychski to jeden z najznamienitszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Jego dorobek aktorski wynosi prawie 180 produkcji kinowych i telewizyjnych. A wszystko zaczęło się od jego debiutu na ekranie w 1963 roku w filmie "Ranny w lesie". Przeczytaj i dowiedz się, jak dalej potoczyła się jego kariera!
Początki aktorstwa
Urodzony 27 lutego 1945 roku w Łowiczu, a z aktorstwem miał do czynienia praktycznie od najwcześniejszych lat. Jako syn znanego polskiego publicysty Franciszka Olbrychskiego oraz polonistki Klementyny z Sołonowiczów , Daniel od dziecka występował w sztukach wystawianych w kościołach w Czerniewie, Łodzi i Drohiczynie. Następnie rodzice zapisali go do szkoły muzycznej, gdzie uczęszczał do klasy skrzypiec, a dodatkowo uprawiał boks, szermierkę, judo oraz wiele innych sportów. Jednak to aktorstwo było jego największą pasją.
Jeszcze jako dziecko wstąpił do kółka recytatorskiego Miłośników Starej Warszawy, które prowadził Józef Małgorzewski – aktor okresu międzywojennego. Następnie będąc jeszcze w liceum, dostał swój pierwszy duży angaż. Była to rola Papkina w inscenizacji "Zemsty", którą wystawiono w Teatrze Buffo. Następnie na początku lat 60. zaczął występować w Młodzieżowym Studiu Poetyckim, a w 1963 roku po ukończeniu liceum dostał się na studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Co ciekawsze, w związku z nawałem pracy musiał je przerwać. Studia aktorskie ukończył dopiero w 1971 roku po przystąpieniu do egzaminu eksternistycznego.
Lata 60. i początki kariery
Pierwszą rolę filmową aktor dostał już w 1963 roku u reżysera Janusza Nasfetera w filmie "Ranny w lesie". Zdecydowanie jednak pierwszą dużą rolę zagrał dopiero 2 lata później – wcielając się w Rafała Olbromskiego w "Popiołach" Andrzeja Wajdy. I tak oto jego kariera nabrała rozpędu.
W kolejnych latach aktor pojawił się jako podporucznik Stefan Olewicz w dramacie wojennym "Potem nastąpi cisza", a do końca lat 60. dostał jeszcze kilka innych, głównych ról filmowych, m.in. w komedii muzycznej "Małżeństwo z rozsądku" Stanisława Barei, w "Bokserze", "Skoku" oraz "Jowicie".
Ponadto 1968 roku dostał także rolę studenta w filmie krótkometrażowym Krzysztofa Zanussiego "Zaliczenie", "Karola XII" w "Hrabina Cosel" oraz zagrał Azję Tuhajbejowicza w "Panu Wołodyjowskim" Jerzego Hoffmana. Pod koniec dekady został pierwszym laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, pojawił się w "Struktura kryształu" – pierwszym filmie długometrażowym Krzysztofa Zanussiego oraz zagrał 2 role teatralne – w "Ślubach panieńskich" oraz "Makbecie" Teatru Telewizji.
Kolejne wielkie sukcesy
W latach 70. Daniel Olbrychski był już bardzo znanym aktorem. Nic więc dziwnego, że w 1970 roku zagrał u Wajdy 2 główne role – w filmie "Brzezina" oraz "Krajobraz po bitwie", za który otrzymał nominację do nagrody Festiwalu Filmowego w Cannes za najlepszą rolę męską. W tym samym roku debiutował w międzynarodowej produkcji "Pacyfistka", a następnie pojawił się na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w sztuce "Hamlet" i "Beniowski".
Pojawił się także w ekranizacji "Wesela" oraz w "Potopie" Jerzego Hoffmana, gdzie zagrał postać Andrzeja Kmicica. Następnie wystąpił w ekranizacji "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Blaszany, bębenku" Volkera Schlöndorffa, a na początku lat 80. zaangażował się w działalność na rzecz "Solidarności". Po sprzeciwie przeciw stanowi wojennemu wyjechał do Francji, gdzie wystąpił w kilku przedstawieniach teatralnych.
Powrót na polską scenę
Do kraju aktor powrócił w 1985 roku i od razu zagrał w sztuce wystawianej w Teatrze Ateneum w Warszawie. W tym samym roku zagrał we włoskiej komedii "Casablanca", a w 1986 roku w filmie "Róża Luksemburg".
Pojawił się także w niemieckim filmie telewizyjnym "Kampf der Tiger", za który otrzymał rekordową gażę w wysokości 120 tys. niemieckich marek. Równocześnie grał epizodyczne role w serialach telewizyjnych oraz polskich filmach. Natomiast w 2010 zagrał ważną rolę drugoplanową u boku Angeliny Jolie – w kinowym hicie "Salt". W 2012 roku aktor dołączył na krótko do obsady serialu "Klan", a w 2015 zasiadł w jury na 68. MFF w Cannes.
Zobacz też: Antoni Pawlicki, Ewa Błaszczyk, Piotr Zelt, Mateusz Damięcki, Klaudia Halejcio, Piotr Nowak, Ewa Kasprzyk, Maja Ostaszewska, Jan Wieczorkowski, Tomasz Sapryk, Cezary Morawski, Michał Ziembicki, Rafał Szałajko, Beata Jankowska-Tzimas, Maciej Miecznikowski, Andrzej Poniedzielski, Barbara Kurzaj, Katarzyna Herman, Maciej Wilewski,
Wydarzenia
Daniel Olbrychski - Często zadawane pytania
Miejscowości, w których Daniel Olbrychski wystąpi w najbliższym czasie: Szczawnica, Opole, Rawa Mazowiecka, Konstancin-Jeziorna, Mława, Białystok, Poznań, Warszawa, Brwinów.
Fani lubią też

Kuba Wojewódzki

Małgorzata Socha

Michał Żebrowski

Tomasz Karolak

Barbara Kurdej-Szatan

Eugeniusz Korin

Magdalena Schejbal

Anna Cieślak

Jerzy Schejbal

Michał Derlicki

Tomasz Dedek

Zbigniew Zamachowski

Rafał Królikowski

Radosław Pazura

Jakub Sasak

Sambor Czarnota

Szymon Bobrowski

Janusz Józefowicz

Sebastian Stankiewicz

Stefan Pawłowski