Piotr Skarga
Piotr Skarga

Opis
Piotr Skarga to znany aktor teatralny i serialowy, który ma na koncie kilka kultowych ról – wystąpił w takich produkcjach, jak m.in. "Czterdziestolatek", "Bulionerzy" oraz "Samo życie". Rozpoznawalność przyniosła mu także kreacja docenta Jana Duraja w "W labiryncie", gdzie grał w latach 1988–1991 roku. Pomimo ciężkiej pracy, aktor nigdy nie zrobił kariery na dużym ekranie. Przeczytaj i dowiedz się więce.
Początki i rozwój kariery teatralnej
Piotr Skarga to aktor z wykształcenia. W 1971 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pierwsze role dostał już po ukończeniu studiów. Były to role w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie aktor występował aż do 1973 roku. Następnie rozpoczął dłuższą współpracę z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, gdzie można było go oglądać aż do 1984 roku. Z kolei w latach 1984–1986 Piotr Skarga występował na scenie Teatru Nowego w Warszawie. To jednak nie role teatralne sprawiły, że aktor stał się rozpoznawalny.
Początki kariery telewizyjnej
Pierwszą rolą na małym ekranie okazał się dla Piotra Skargi serial "Czterdziestolatek". W latach 1974-1977 aktor grywał w nim robotnika na budowie. Mimo angażu w tak popularnej produkcji, aktor nie zdobył jeszcze sławy. W 1975 roku wystąpił w filmie "Mała sprawa", a rok później w "Zezem". W roku 1977 powrócił na ekrany telewizorom krótkim epizodem w serialu "Lalka". Potem zagrał jeszcze w "Rycerzu" oraz "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy".
Szalone lata 80.
Na początku lat. 80 aktor wystąpił w kilkunastu filmach. Wszystko zaczęło się od kontrowersyjnej roli filmie "Przypadek", gdzie wcielił się w rolę narkomana. Następnie w 1983 roku aktor pojawił się aż w 3 produkcjach. Rok 1986 był dla Piotra Skargi równie owocny – spośród 3 filmów, w jakich się pojawił, zagrał m.in. w "Tulipanie". W 1987 roku aktor wystąpił gościnnie w jednym odcinku serialu "Dorastanie", a po roku w filmie "Czarodziej z Harlemu". Następnie zagrał w serialu "W labiryncie".
Dalsza kariera serialowa
Lata 90. zdecydowanie upłynęły aktorowi pod znakiem seriali. Najpierw w 1993 roku powrócił na ekrany telewizorów w produkcji "Czterdziestolatek 20 lat później", gdzie zagrał przewodniczącego komitetu protestacyjnego. Zaledwie 3 lata później ponownie został przewodniczącym – tym razem gminy, w serialu "Ekstradycja 2", który pojawił się w 1996 roku. Po dwóch niedużych rolach w filmach "Prostytutki" oraz "Sukces", kariera Piotra Skargi ponownie nabrała tempa. Aktor znalazł się w obsadzie polsatowskiego serialu "Samo życie", gdzie jako doktor Jan Gliński pojawiał się do 2006 roku.
Złota passa Piotra Skargi
Poza serialem "Samo życie", po 2000 roku aktor zaczął pojawiać się w kilku innych produkcjach. Najpierw był to serial "Glina", gdzie jako Zenon Kunicki aktor grał w latach 2003–2004. Prawdziwym hitem telewizyjnym stała się jednak produkcja TVP1 "Bulionerzy". Jako Piotr Nowik, głowa rodziny, która wygrała dom w loterii kostek rosołowych, na małym ekranie można było go oglądać do 2006 roku. Równolegle grał również w serialu "Pensjonat pod Różą". Niespodziewanie zniknął jednak z obsady tych wszystkich produkcji i pojawił się w dwóch sezonach serialu "Mamuśki". Jego dobra passa została jednak przerwana i aktor zaczął pojawiać się w coraz mniejszych produkcjach, bądź dostawać epizodyczne role. Po 2010 roku Piotr Skarga zagrał jeszcze kilka ról w "Na Wspólnej", "Pierwszej miłości", "Przyjaciółkach" oraz "Leśniczówce". W 2019 roku aktor znika z ekranu.
Aktor, któremu żadna praca nie straszna
Piotr Skarga jest jednym z niewielu polskich aktorów, który nie bał się przyznać, że nie może się utrzymać z aktorstwa. Jak powiedział w jednym z wywiadów, problem był na tyle poważny, że stał się przyczyną rozpadu jego pierwszego małżeństwa. Aby utrzymać siebie i rodzinę, aktor musiał wyjechać do pracy w Norwegii. Tam pracował ciężko fizycznie przy budowie domów. Z kolei po powrocie do kraju próbował również swoich sił w gastronomii – jako kelner w jednej z pizzerii. Złą passę przerwał powrót na szklanym ekranie w 2004 roku oraz rola Poldka Kucharskiego w serialu "Pensjonat pod Różą".
Zobacz też: Maciej Zakościelny, Magdalena Zawadzka, Olga Bołądź, Michał Żebrowski, Andrzej Grabowski, Bartosz Żukowski, Anna Mucha, Marieta Żukowska, Joanna Moro, Agnieszka Kaczorowska-Pela, Piotr Borowski, Magdalena Dąbkowska, Joanna Kołaczkowska, Mirosław Zbrojewicz, Iwona Rulewicz, Ola Domańska, Michał Rosiński, Przemysław Cypryański, Jakub Molęda, Justyna Chowaniak,
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
FAQ
Fani lubią też

Dominika Łakomska

Marcin Daniec

Andrzej Zieliński

Tarja Turunen

Oliver Huntemann

Mela Koteluk

Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox

Ewa Ziętek

Kasia Kowalska

Ilona Wrońska

Katarzyna Moś

Agnieszka Marylka Litwin

Moncrieff

Wiktoria Bochnak “Kartonii”

Katarzyna Łaska

Konrad Repiński

Grzegorz Urban

Funk Tribu

Lola Young

Sebastian Cybulski