Bytomskie Centrum Kultury
Bytomskie Centrum Kultury

Wydarzenia
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie
10.05-29.11.2025
Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk i inne
Tomasz Karolak Stand Up
04.05-30.06.2025
Bytom, Góra, Grodzisk Mazowiecki i inne
Kabaret Hrabi - Pociechy
19.05-27.10.2025
Bytom, Bytów, Kraków i inne
Raz, Dwa, Trzy… dzieści pięć okrążeń wokół słońca
15.05-19.12.2025
Białystok, Bielsko-Biała, Bytom i inne
Klimakterium… i już
10.05-27.11.2025
Biłgoraj, Bydgoszcz, Bytom i inne
BILETY
Opis
Bytomskie Centrum Kultury od początku swojej działalności jest wierne misji, jaką wypełnia. Jest nią promowanie kultury, aranżowanie działań artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, opartych na potrzebach mieszkańców Bytomia. Bytomskie Centrum Kultury realizuje swoje cele poprzez wszechstronną edukację kulturalną skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i do młodzieży i dorosłych, współpracę z pasjonatami różnych dziedzin prowadzącą do aktywnego udziału lokalnej społeczności w kulturze, a także promocję sztuki współczesnej i nowych zjawisk w kulturze.
Obecną siedzibą Bytomskiego Centrum Kultury, znajdującego się przy Placu Karin Stanek 1, jest budynek, w którym od 1861 roku stał gmach Bractwa Strzeleckiego. W roku 1907 podjęto decyzję o realizacji projektu nowego obiektu. W 1912 roku został wzniesiony masywny, dwupiętrowy budynek, o wysokim spadzistym dachu i walcowatą wieżą. Po zakończeniu II wojny światowej gmach przez jakiś czas był opuszczony i niezagospodarowany. Szybko jednak zaczął w nim działać Miejski Dom Kultury. 15 czerwca 1953 roku budynek został przekazany Zarządowi Głównemu Związku Zawodowego Górników, nosił on wówczas nazwę Dom Kultury Związku Zawodowego Górników. Następnie opiekę nad gmachem przejęła kopalnia “Bytom”, a następnie kopalnia “Dymitrow”. Jesienią 1958 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bytomiu odebrało Dom Kultury kopalni i nadało mu ponownie nazwę Miejski Dom Kultury.
W 1960 roku odnowiono wnętrza budynku. Uroczyste otwarcie miało miejsce 20 listopada tegoż roku. Kierownikiem Miejskiego Domu Kultury w latach 1960-1964 był śląski poeta Stanisław Horak. Miał tutaj siedzibę teatr lalek, prężnie działały sekcje malarskie i fotografii amatorskiej. W budynku odbywały się także pokazy mody. W 1962 roku Miejski Dom Kultury w Bytomiu posiadał 12 zespołów artystycznych, prowadził wiele kółek zainteresowań, w których skupiał ok. 1800 uczestników. W roku 1968 nie mieścił już wszystkich aktywności, dlatego podjęto decyzję i rozpoczęto przebudowę Miejskiego Domu Kultury.
W 1991 r. dyrektorem Miejskiego Domu Kultury został Jacek Łumiński, pod którego kierunkiem powstał Śląski Teatr Tańca. 25 października tego samego roku rozpoczęła swoją działalność w Bytomiu Galeria Kronika i Centrum Sztuki. Uchwałą Rady Miejskiej w Bytomiu z 1992 roku formalnie powołana została nowa instytucja kultury działająca już pod nazwą Centrum Sztuki. 28 maja 1998 roku kolejną uchwałą zmieniono jej kształt organizacyjny, włączając ją do Bytomskiego Centrum Kultury jako filię. 28 grudnia 2011 roku adres Bytomskiego Centrum Kultury zmienił się z ul. Żeromskiego 27 na Plac Karin Stanek 1. W roku 2013 na placu pojawiła się także rzeźba plenerowa upamiętniająca artystkę. Gmach Centrum był wtedy równocześnie siedzibą dwóch instytucji: Bytomskiego Centrum Kultury i Śląskiego Teatru Tańca.
FAQ
Występowali
Obiekty w pobliżu
Fani lubią też

TAURON Arena Kraków
Kraków

Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa

Hala Spodek
Katowice

ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot

Hala Urania
Olsztyn

Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk

Progresja
Warszawa

Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk

ICE Kraków Congress Centre
Kraków

Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław

Stadion Śląski
Chorzów

PreZero Arena Gliwice
Gliwice

Teatr Studio Buffo w Warszawie
Warszawa

Lotnisko Krosno
Krosno

NETTO Arena Szczecin
Szczecin

Teatr Muzyczny w Gdyni
Gdynia

Opera i Filharmonia Podlaska
Białystok

Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa

Teatr Muzyczny w Łodzi
Łódź