Park w Świerklańcu / Pałac Kawalera
Park w Świerklańcu / Pałac Kawalera

Wydarzenia
Cztery Pory Roku - Antonio Vivaldi
17.05-21.09.2025
Gdańsk, Katowice, Kraków i inne
Muzyczny życiorys Franka Sinatry
31.05-21.09.2025
Kraków, Poznań, Sopot i inne
Freddie Mercury Rock-Operowo
31.05-26.10.2025
Kraków, Poznań, Sopot i inne
Italian Pop Opera - Cover Andrea Bocelli
17-26.10.2025
Kraków, Poznań, Sopot i inne
La Traviata
17-26.10.2025
Kraków, Poznań, Sopot i inne
BILETY
Opis
Park w Świerklańcu znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, mieszczącej się w powiecie tarnogórskim (województwo śląskie), 12 km od zjazdu do autostrady A1 oraz 13 km do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach.
Park w Świerklańcu – historia
Park w Świerklańcu to zabytkowy obszar o powierzchni całkowitej wynoszącej 180 hektarów. Jego historia sięga XVIII wieku, a pierwotne założenie datuje się na lata 1670–1680, gdy ówcześni właściciele z rodu Henckel von Donnersmarck stworzyli park obok już istniejącego zamku. Obszar ten pozostawał w posiadaniu rodu Henckel von Donnersmarck aż do roku 1945. Na obszarze parku znajdował się również pałac „Mały Wersal”, który niestety uległ zniszczeniu w tym samym roku.
Na terenie parku znajduje się Pałac Kawalera wzniesiony w latach 1903–1906, który reprezentuje styl francuskiego neobaroku. Ten historyczny obiekt został zapisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, co podkreśla jego wartość kulturową i historyczną. Architektoniczna forma pałacu wzbogaca krajobraz Świerklańca, jednocześnie stanowiąc istotny element dziedzictwa architektonicznego regionu. Pałac Kawalera można zwiedzać z przewodnikiem w dni robocze oraz w weekendy po uprzedniej rezerwacji telefonicznej.
W miejscu jakim jest Park w Świerklańcu atrakcje dostępne dla odwiedzających to także zabytkowy Kościół Dobrego Pasterza, ruiny starego zamku, amfiteatr, nieistniejący Mały Wersal, kajakowania, rybaczówka, stary folwark pałacowy, rzeźby Fremieta, maszt Kordegarda i Urząd Stanu Cywilnego. Do tego kluczowym miejscem jest Jezioro Świerklańskie, punkt widokowy na jezioro oraz fontanna „Trzy Nimfy”.
Park w Świerklańcu – wydarzenia
Odbywające się w takim miejscu jak Park w Świerklańcu wydarzenia to głównie imprezy na świeżym powietrzu. W ostatnich latach do Świerklańca zjeżdżali się uczestnicy wielu plenerowych wydarzeń takich jak: Spotkanie z Mikołajem i jarmark świąteczny, rodzinny bieg, święto myśliwych, jeźdźców i leśników Hubertus, wiele edycji kina parkowego, rajdy rowerowe Tour de Świerklaniec, noc nietoperzy, zloty food trucków, zawody biegowe Piona Gwidona oraz Dożynki Gminne w Świerklańcu.
Park w Świerklańcu – koncerty
Odbywające się w miejscu jakim jest Park w Świerklańcu koncerty przyciągały takich artystów jak Stanisława Celińska, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Krzysztof Ścierański, Sophie Tori oraz Bernadeta Kowalska. Wśród goszczących tam zespołów, warto wymienić m.in. The Neighbours, Prowokalni, Duo Vitare, Talizman, Avista czy tarnogórski Big Band.
Poza wymienionymi eventami, w Pałacu Kawalera na terenie Parku w Świerklańcu odbywają się koncerty Walentynkowe, Koncerty ze smakiem z udziałem Eweliny Szybilskiej i Kwintetem Śląskich Kameralistów, Koncert galowy Świerklanieckich spotkań chóralnych i wiele innych.
Park w Świerklańcu – bilety
W ostatnich latach Park w Świerklańcu bilety dystrybuował wyłącznie na płatne koncerty, czy też wydarzenia, które zakupywało się w kasach Gminnego Ośrodka Kultury w Świerklańcu. Na zwiedzanie z przewodnikiem Parku w Świerklańcu i Pałacu Kawalerów nie były do niedawna potrzebne bilety.
Tradycyjne rajdy pozostały do dyspozycji zwiedzających przez kolejne tygodnie, jednak udział w nich jest już teraz płatny. To dotyczy przewodników podczas zwiedzania, nie samego wstępu do parku. Środki pozyskane z opłat za bilety mają być przeznaczone na podniesienie jakości kolejnych wycieczek.
FAQ
Obiekty w pobliżu
Fani lubią też

TAURON Arena Kraków
Kraków

Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa

Hala Spodek
Katowice

ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot

Hala Urania
Olsztyn

Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk

Progresja
Warszawa

Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk

ICE Kraków Congress Centre
Kraków

Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław

Stadion Śląski
Chorzów

PreZero Arena Gliwice
Gliwice

Teatr Studio Buffo w Warszawie
Warszawa

Lotnisko Krosno
Krosno

NETTO Arena Szczecin
Szczecin

Teatr Muzyczny w Gdyni
Gdynia

Opera i Filharmonia Podlaska
Białystok

Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa

Teatr Muzyczny w Łodzi
Łódź