Zamek Sarny
Zamek Sarny

Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
Opis
Zamek Sarny zlokalizowany jest na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki, pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi. Znajduje się w Sarnach (niem. Scharfeneck) – przysiółku wsi Ścinawka Górna w województwie dolnośląskim. Dokładny adres Zamku Sarny to Ścinawka Górna 40e, 57-410 Ścinawka Górna. Obiekt stanowi jedno z najciekawszych architektonicznie kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. W tym momencie obiekt ma do dyspozycji zamkową kawiarnię, restaurację i obiekty noclegowe.
Zamek Sarny – historia
Początki Zamku Sarny datowane są na rok 1590, gdy urzędnik i rycerz Fabian von Reichenbach, związany z cesarskim dworem w Wiedniu, ukończył budowę renesansowego dworu z fortyfikacjami. W 1660 roku rezydencję przebudowano na pałac, rozbudowując również dom czeladny, aby pełnił funkcję skrzydła pałacowego.
Po 1945 r. i po przemianowaniu Scharfeneck na Sarny, Zamek Sarny stał się własnością Skarbu Państwa. Od początku 2014 r. posiadłość znajduje się w posiadaniu fundacji założonej przez trzy osoby prywatne i jest obecnie w trakcie przewidzianej na około 20 lat rewitalizacji. W 2014 r. zabezpieczono pałac przed zawaleniem i rozpoczęto remont kordegardy oraz prace projektowe.
W 2016 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarezerwowało dla Fundacji 400 tys. zł na prace ratunkowe konstrukcyjne w głównym budynku Zamku Sarny oraz 180 tys. zł na remont hełmu wieży. W 2018 r. MKiDN wspomogło fundację w odbudowie konstrukcji dachu, a w 2020 r. przy realizacji pokrycia dachowego z łupka kamiennego. W 2021 r. udało się także wymienić blaszane pokrycie kaplicy na nowe.
Uruchomiono w 2017 r. po kapitalnym remoncie dom bramny, gdzie działa zamkowa kawiarnia. W latach 2020-2022 oddano do użytku dwa budynki folwarku, gdzie funkcjonuje łącznie 16 pokoi gościnnych.
Zamek Sarny – wydarzenia
Odbywające się w Zamku Sarny wydarzenia to przede wszystkim koncerty, ale także między innymi możliwość zwiedzania Kaplicy Św. Jana Nepomucena z malowidłem z 1738 r., która jest codziennie dostępna dla turystów. Od 2019 r. Zamek Sarny jest jedną ze scen Festiwalu Góry Literatury, prowadzonego przez Fundację Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, mieszkającej 5 km od zamku.
W Zamku Sarny działa również Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej (ECSO) stanowiące innowacyjną społeczną inicjatywę Fundacji Odbudowy Dworu Sarny, harmonizującą formułę muzeum z funkcją centrum interpretacji dziedzictwa. Mające miejsce w obiekcie Zamek Sarny wydarzenia są również związane z jedną z najpiękniejszych kawiarni zamkowych oraz ze świeżo otwartą restauracją, której atmosfera przeniesie Cię w inne czasy.
Zamek Sarny – koncerty
Od 2015 r. odbywają się w obiekcie Zamek Sarny koncerty w ramach Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej, a w sierpniu 2015 r. zapoczątkowano cykl „Muzyka Dawna w Hrabstwie Kłodzkim” poprzez koncerty Zespołu Męskiego Gregorianum. Od tamtego czasu odbyło się w Sarnach wiele koncertów, w tym w wykonaniu Arte dei Suonatori, jednej z najlepszych orkiestr barokowych w Europie, wraz z klawesynistą Marcinem Świątkiewiczem, laureatem Paszportu Polityki, i innymi solistami o międzynarodowej sławie.
Największym wydarzeniem Zamku Sarny są koncerty organizowane w ramach Festiwalu Góry Literatury, w ramach którego do Ścinawki Górnej przyjeżdżali tacy wykonawcy jak: Maria Peszek, Me and That Man, Renata Przemyk, Dr Misio, Kazik Staszewski, Voo Voo, Nosowska, Dobrawa Czocher i wielu innych.
Zamek Sarny – bilety
Dostępne w obiekcie Zamek Sarny bilety można zakupić zarówno w kasie obiektu oraz on-line na stronach partnerów biletowych. Bilety w ramach Festiwalu Góry Literatury można było zakupić na stronie eBilet.pl Większość stałych wydarzeń koncertowych w Zamku Sarny jest jednak bezpłatna.
FAQ
Występowali
Obiekty w pobliżu
Fani lubią też

TAURON Arena Kraków
Kraków

Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa

Hala Spodek
Katowice

ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot

Hala Urania
Olsztyn

Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk

Progresja
Warszawa

Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk

ICE Kraków Congress Centre
Kraków

Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław

Stadion Śląski
Chorzów

PreZero Arena Gliwice
Gliwice

Teatr Studio Buffo w Warszawie
Warszawa

Lotnisko Krosno
Krosno

NETTO Arena Szczecin
Szczecin

Teatr Muzyczny w Gdyni
Gdynia

Opera i Filharmonia Podlaska
Białystok

Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa

Teatr Muzyczny w Łodzi
Łódź